A futsal rövid története

A futsal a futball és a sale (terem) szavak összetételéből alakult nemzetközileg használt kifejezés. A játék az 1930-as években indult Uruguayból, ahol egy Juan Carlos Ceriani testnevelő tanár az időjárás viszontagságai miatt bevitte terembe a futballt. A Dél-amerikai kontinensen hamar fejlődésnek indult ez a 4+1-es játék, amely aztán átterjedt az Európába is, a spanyol és a portugál nyelvterületekre, és így már egy világszövetséget hozhattak létre. Az azonos nyelv és kultúra lehetővé tette, hogy két kontinens csapataival 1982-ben Sao Paoloban világkupa versenyt rendezzenek. Erre már a FIFA is felfigyelt, hiszen több mint 100 millióan játszották a labdarúgás kicsinyített vállfaját a világszövetség keretein kívül.

Európában a 70-es években egy Gál Endre nevű Belgiumba szakadt hazánk fia még a Puskásék által a 30-40-es években, a magyarországi grundokon játszott kispályás foci egy változatát indította el Európában.  Szabálykönyvet készített és nemzetközi szövetséget hozott létre. Ebben az időszakban az Észak-Amerikai kontinensen jégkorong pályán 7+1-ben szintén elindult a kispályás foci. A FIFA elérkezettnek látta az időt a játék integrálására. 

1986-ban Szepesi Györgyöt a FIFA kispályás bizottságának tagját bízták meg a játék tesztelésével. Kíváncsiak voltak mennyi nézőt vonz a játék és milyen szabályokat kell kialakítani ahhoz, hogy a világon mindenütt egységesen játszathassák a futsalt. Magyarország az akkori Budapest Sportcsarnokban kísérleti világbajnokságot rendezhetett, amelyen az akkori nagypályás válogatottunk szerepelt Komora Imre irányításával. Első helyen végeztünk, és Kovács Kálmán személyében magyar lett a gólkirály is.

A tapasztalatokat levonva 1989-ben Hollandiában került megrendezésre az első meghívásos, de már hivatalos világbajnokság. A még mindig nagypályásokból álló magyar csapat Brazíliát is legyőzve az 5. helyen végzett. Szövetségi kapitányunk Gellei Imre volt, a gólkirály pedig Zsadányi László lett.

AZ 1992-es Hong-Kong-i világbajnokságra már nem jutottunk ki, mert amíg a világ már specializálódott a kispályás játékra, addig mi még mindig a nagypályásainkkal próbálkoztunk. Így tehát hamarabb volt hazánknak válogatottja, mint bajnoksága, ezért Both József vezette csapat nem érhetett el eredményt. Ritter Imre vezette válogatottunk már speciális kispályásokat is felvonultatott, ám többnyire csak hét végi tornák voltak, rendszeres országos szintű bajnoki küzdelmek nem. 

Ezen sürgősen változtatni kellett, a hét végi tornákat felváltották a rendszeres, egész országra kiterjedő őszi - tavaszi rendszerű bajnoki küzdelmek. Az 1997–98-as bajnokságtól 16 NB I-es és 15 NB II-es csapat versengésével kezdődött a megmérettetés, ahol mindenki játszott mindenkivel – oda-vissza alapon. Szövetségi kapitányunk Mucha József lett, aki már a kispályás specialisták irányába kezdte el építeni a magyar válogatottat. A nagypályás átfedések miatt rendkívül nehezen ment mindez. Csakúgy, mint a következő kapitányunknak Szabó Andrásnak, aki 2001-től irányította a nemzeti csapatot.

2002-ben került először megrendezésre UEFA Futsal Cup néven az első bajnokok ligája versenysorozat. A Lisszabonban rendezett nyolcas döntőbe bejutott a magyar bajnok Cső- Montage csapata is, ahol Kozma Mihály vezényletével a 6. helyen végzett.

2003-tól Kozma Mihály került a kapitányi pozícióba, aki az eddigi védekező játékunkat egy labdaszerzős letámadós játékká alakította át, amely 2005-ben meghozta a sikert és hazánkkal kijutott az ostravai Európa bajnokságra. Ott a világbajnok spanyol, az Európa bajnok olasz, és a VB harmadig portugál együttessel szemben amatőrjeinknek kevés esélye volt. Bár minden találkozón hősiesen helytálltunk és közel voltunk a meglepetéshez, de végeredményben csak a nyolcadik helyen végeztünk. A legjobb kapus azonban Balázs Zoltán lett. 

Még ebben az évben kiadásra került az első magyar szakkönyv, amelyet Kozma Mihály akkori szövetségi kapitányunk írt, és a későbbi edzőképzésünk alapját képezte. Ez az év az első osztályú női futsalbajnokság indulásának a kezdetét is jelentette, amelyet első alkalommal a Vesta csapata nyert.

2008-ban elindítottuk a nemzeti hatáskörbe szervezett edzőképzésünket is, amelynek vezetésével szintén Kozma Mihályt bízták meg. Még ugyan ebben az évben a brazíliai férfi válogatottunkkal a világkupán 4. helyet szereztük meg. Ebben az időszakban férfi válogatottunk tartósan a kontinensünk legjobb tíz csapata közé tartozott.  Ki tudtuk alakítani női válogatottunkat is, Ózdon sor kerülhetett az első nemzetek közötti mérkőzésre is. Csehország ellen győztünk 4:2-re. 

2009-ben Török Károly lett a világ legjobb futsal játékvezetője. A jó eredményeinknek köszönhetően 2010-ben mi adhattunk otthont a férfi felnőtt Európa bajnokság döntőinek, amelyre ezúttal a szakág történetében először - két városban Budapesten és Debrecenben - 12 csapat részvételével kerülhetett sor.

Az EB után, 2010-13 között Frank Tamás irányította a válogatottat, akire nagy mértékű fiatalítás várt. Vele indult el az utánpótlás válogatottunk szereplése is.

Az újabb Európa bajnokságon való részvételre 2016-ig kellett várni, ahova Sito Riveira irányításával egy emlékezetes mérkőzésen, Romániát az utolsó másodpercben legyőzve, jutott ki csapatunk.

2017-től Az UEFA elismerte edzőképzésünket és „FUTSAL B” minősítésű képzés megtartását engedélyezte. Ezzel szakemberképzésünk két szintűvé vált. A nemzeti hatáskörbe tartozó alapfokú képzésünk mellett nemzetközi UEFA diploma kiadására kaptunk engedélyt az Európai szövetségtől.

2018-as évtől Turzó József irányítja válogatottunkat.

A kispályás labdarúgás eddigi elnökei: Ritter Imre, Dr. Fehér Károly, Dajka László, Esterházy Márton, Dr. Drucskó Zoltán, Kozma Mihály, Márkus Ákos

A teremlabdarúgó-válogatott eddigi kinevezett vezető edzői: Komora Imre, Gellei Imre, Ritter Imre, Both József, Sári Géza, Mucha József, Szabó András, Kozma Mihály, Frank Tamás, Sito Rivera, Turzó József

A FIFA Kispályás bizottság korábbi tagja: Dr. Szepesi György

Az UEFA Futsal Bizottságának volt tagja: Huszár István, Ragadics Ferenc, Dr Drucskó Zoltán

FŐSZPONZORAINK

  • Adidas
  • OTP Bank
  • TMP
  • Mol GBS